poniedziałek, 21 lipca 2014

Projekt "Maracana 2014" - podsumowanie dotychczasowych prac

Jeszcze będzie przepięknie jeszcze będzie zielono.... tak, parafrazując słowa piosenki zespołu Tilt, można opisać sytuację na pułtuskim stadionie miejskim. Właśnie zakończyliśmy prace renowacyjne murawy na boisku głównym.

Działania modernizacyjne zaczęliśmy już jesienią od zamontowania oświetlenia pod dachem trybuny krytej oraz na latarniach od strony WSH. Sprawdziliśmy, że ilość światła jest wystarczająca do prowadzenia zajęć późną jesienią i na początku wiosny, gdy wcześnie zapada zmrok. Brak drugiego boiska treningowego oraz duża liczba grup młodzieżowych zmusza pierwszą drużynę do korzystania z boiska głównego w wymienionych wyżej porach roku. Prace te możliwe były dzięki wsparciu Pana Grzegorza Kisiela, który w całości pokrył koszty zakupu lamp, a Pan Jacek Pieńkos w ramach pomocy klubowi je zamontował.

Wiosna to czas, który przeznaczyliśmy na poprawę murawy boiska głównego. Piłkarze Nadnarwianki oraz drużyn przyjezdnych wielokrotnie narzekali na jej stan. Nierówności, miejsca z małą ilością trawy lub jej całkowitym brakiem bardzo utrudniały boiskową rywalizację. Możliwość oglądania pułtuskiej drużyny na idealnie równych boiskach pokazała prawdziwe oblicze i możliwości naszych piłkarzy. Skłoniło nas to do dodania kolejnego punktu w projekcie "Maracana 2014", punktu obejmującego renowację murawy. Prace rozpoczęliśmy już wczesną wiosną.

Pierwszy etapem była wertykulacja. Zabieg ten sprawił, że nawierzchnia płyty bardzo się wyrównała, a ponacinana darń miała możliwość swobodnego rozrastania się. Jedna czynność wystarczyła, żeby wszyscy zauważyli różnicę i uznali konieczność dalszych prac. Sezon niestety trwał nieco dłużej niż zakładaliśmy, stąd kolejne zabiegi musiały trochę poczekać. Tuż po zakończeniu rozgrywek, pod koniec czerwca, przystąpiliśmy do kolejnych etapów renowacji.

Zakupiliśmy specjalną piłkarską darń, aby uzupełnić jej braki na boisku. Położyliśmy blisko 150m2 trawy. Aby zapewnić najlepsze nawodnienia oraz napowietrzanie, wykonaliśmy aerację. Zabieg ten był możliwy dzięki pomocy Dyrektora OSiR w Przasnyszu Pana Krzysztofa Szczepańskiego, który bezpłatnie wypożyczył nam odpowiedni sprzęt. Nieodłącznym elementem aeracji jest piaskowanie. Tutaj mogliśmy liczyć na pomoc firmy EkoSand i Pana Włodzimierza Sumiły, który za bezcen dostarczył nam wymaganą ilość drobnego piasku. Ciężko byłoby taką ilość materiału rozsypać łopatami, więc za pośrednictwem Pana Bogdana Pieńkosa zwróciliśmy się do Dyrektora PPUK Pana Jerzego Wala z prośbą o wypożyczenie piaskarki. W ramach pomocy klubowi korzystaliśmy ze sprzętu bezpłatnie.

Ostatnim elementem było dosianie nowej trawy. Zakupiliśmy kilkadziesiąt kilogramów nasion firmy Barenbrug, którą przy użyciu profesjonalnego siewnika rozprowadziliśmy po boisku. Maszynę wsiewną, znów dzięki pośrednictwu Pana Bogdana Pieńkosa, użyczył nam Pan Andrzej Grabowski.

Dziękujemy wszystkim wymienionym osobom za pomoc i zaangażowanie, tym bardziej, że większość prac została wykonana bezpłatnie. Szczególne wyrazy wdzięczności kieruję pod adresem Panów Grzegorza Czernika i Pawła Zająca z firmy Centrum Ogrodów. Oni od samego początku pilotują i nadzorują wszystkie etapy prac. Poświęcili swój czas i pieniądze, aby pomóc Nadnarwiance. To oni zapłacili za maszynę do wertykulacji i przeprowadzili zabieg, nadzorowali aerację i piaskowanie, bezpłatnie położyli darń i cały czas ją pielęgnują. Liczymy na to, że w przyszłości wykonają również automatyczny system nawadniający.

Nawadnianie murawy to aktualnie sprawa priorytetowa. Niestety brak automatyki utrudnia podlewanie. System zraszaczy połączonych szeregowo zapewnia dostarczenie wody tylko do pewnego sektora boiska i musi być co godzinę przestawiany. Duże wyrazy wdzięczności kierujemy pod adresem pracowników MOSiRu, którzy codziennie przy aktualnych upałach obsługują zraszacze do północy lub dłużej, szczególnie gdy podlewane są oba boiska.

W tym miejscu dotykamy kolejnego problemu, którym jest koszt wody. Jednorazowe zraszanie boiska to wydatek około 300 PLN. Przy upałach niezbędne jest codzienne podlewanie. Łatwo więc obliczyć, jak duży wydatek w gorące dni czeka Dyrekcję MOSiRu. Nie możemy zapomnieć, że mamy dwa boiska. Spieczona słońcem, twarda nawierzchnia boiska bocznego bardzo źle wpływa na zdrowie naszych piłkarzy. Duże obciążenia w okresie przygotowawczym połączone ze złym placem treningowym mogą dać mieszankę wybuchową. Nie stać nas w tym momencie na stratę choćby jednego zawodnika z powodu kontuzji.

Wierzymy, że natura nam pomoże i deszcz zrobi swoje. W przyszłości musimy szukać innych rozwiązań. W związku z powyższym zwróciliśmy się z prośbą do Burmistrza Pana Wojciecha Dębskiego o wykonanie studni głębinowej i zamontowanie odpowiedniej pompy. Pozwoli to uniezależnić się od warunków pogodowych i znacznie obniży koszt utrzymania obu boisk. To jednak nie koniec naszych ambitnych planów. Ostatnim etapem prac, ujętych w projekcie "Maracana 2014", jest zainstalowanie automatycznego systemu podlewania. Jednak jego wysoki koszt, tj. około 50 tysięcy złotych, studzi nasze zapały. Nie jest to w stanie nas zniechęcić i wciąż będziemy dążyć do zebrania środków na ten cel.

Niestety do tej beczki miodu musimy dodać łyżkę dziegciu. Startując z projektem "Maracana 2014", liczyliśmy na większy oddźwięk w środowisku piłkarskim, zważywszy, że jest to tylko 85 złotych miesięcznie. Tylko pięć osób zaangażowało się w jego realizację. Wielkie podziękowania kieruję pod adresem Panów Grzegorza Szwejka, Zygmunta Wolfa, Mariusza Soski, Jacka Garusa oraz Zarządu Nadnarwianki sekcji piłki nożnej. Zebrane pieniądze w kwocie 4000 złotych nie byłyby wystarczające do przeprowadzenia wszystkich zabiegów renowacyjnych, gdyby nie pomoc wymienionych w tekście osób. Radość nasza jest tym większa, że wszyscy oni chcą zaangażować się w podobne przedsięwzięcia w przyszłości.Z tego miejsca apeluję raz jeszcze o pomoc w realizacji wszystkich naszych planów i przypominam numer konta, na który można wpłacać środki:


MLKS Nadnarwianka Pułtusk
ul. Daszyńskiego 17
06-100 Pułtusk
Bank Spółdzielczy 78 8232 0005 0010 0654 2000 0001

Tytułem: "Darowizna na cele statutowe - Maracana 2014"


Z góry wszystkim dziękuję i zapraszam na wyremontowane trybuny Stadionu Miejskiego już w sierpniu.


Tomasz Wanielista
Wiceprezes MLKS Nadnarwianka Pułtusk

zdjęcia: Tomasz Wanielista