wtorek, 1 grudnia 2015

Sąd nad Moledą

Decyzja klubu o kontynuowaniu współpracy z Cezarym Moledą sprowokowała sympatyków Nadnarwianki do ożywionej dyskusji nad słusznością postanowienia zarządu klubu. Jest ona uzasadniona gdyż ciężko nie być rozgoryczonym po tym jak punktowała nasza drużyna na jesieni. Często są to mocno subiektywne zdania tak więc postanowiliśmy dokonać, w miarę możliwości, obiektywnej oceny ponad czterech miesięcy pracy 55-letniego trenera.

Zanim przejdziemy do oceny dokonań podopiecznych Cezarego Moledy warto przypomnieć jak sobie radziły jego poprzednie drużyny. Zdecydowanie najlepszy wynik obecny szkoleniowiec Nadnarwianki osiągnął trenując zespół z pobliskiego Nasielska, który w latach 2009-2011 występował jeszcze w warszawskiej "okręgówce". W pierwszym sezonie Żbik zajął 3. miejsce a rok później 4. lokatę. Kawał dobrej roboty Cezary Moleda wykonał też w warszawskim Targówku. Przed objęciem drużyny była ona na ostatnim miejscu w tabeli z zaledwie trzema punktami. Następnie w przeciągu 12 meczów trenerowi udało się wywindować zespół na 14. lokatę tak więc pożar został ugaszony.


źródło: opracowanie własne na podstawie danych 90minut.pl


Wyniki

- argumenty za trenerem: w ostatnich czterech meczach rundy jesiennej drużyna zaprezentowała się przyzwoicie. Zdobyła osiem punktów, ani razu nie przegrywając. Wreszcie lepiej funkcjonowała obrona. Pytanie jak duży wpływ na cztery punkty z Iskrą i Koroną miał powrót Władysława Stelmacha - pewny bramkarz to jak wiadomo podstawa.

- argumenty przeciw trenerowi: wyniki to podstawa z jakiej rozliczany jest trener. Moleda przychodząc do Pułtuska nakreślił jasno: "interesuje mnie tylko awans". Na półmetku sezonu szanse skończenia ligi w TOP2 są bardziej matematyczne niż realistyczne. Strata do miejsca barażowego wynosi już 17 punktów, a zespół w dotychczasowych 15 meczach wywalczył zaledwie 20 oczek. Co gorsza, Nadnarwianka poniosła kilka upokarzających porażek. Apogeum przyszło w czwartej kolejce, gdy pułtuszczanie przegrali z Pełtą Karniewo, prezentując się bezradnie. Dla rywali była to jedyna wygrana na wyjeździe.


Treningi

- za: Cezary Moleda przyszedł do Pułtuska mając swoją wizję zespołu - tego nie można mu odmówić. Kondycyjnie zespół wyglądał dobrze, szczególnie pod koniec rundy. Na początku bywało z tym różnie.

- przeciw: częstotliwość zajęć uszczupliła kadrę. Cztery treningi w tygodniu to dla ludzi podejmujących pracę zawodową bardzo dużo. A nikt przecież nie przedłoży gry w Lidze Okręgowej (za którą inkasuje niewielkie kwoty) nad utrzymanie. Do tego doszedł surowy regulamin, który, powiedzmy sobie szczerze, odbiega od realiów szóstej klasy rozgrywkowej.


Decyzje/transfery

- za: zdrowe podejście do Okręgowego Pucharu Polski. W meczach z Mystkówcem i Andzinem głównie grali zmiennicy. Można dyskutować nad stylem ich gry ale cel osiągnęli. W ćwierćfinale pierwszy skład Nadnarwianki był bardzo blisko wyeliminowania MKSu Przasnysz - późniejszego zwycięzcy pucharu oraz lidera IV ligi.

- przeciw: nowy trener ma prawo do eksperymentów. Moleda podejmował jednak zaskakujące decyzje, które nijak miały się do predyspozycji piłkarzy. Gracjan Sokołowski występował w środku pola, choć lepiej czuje się na skrzydle. W ataku uporczywie biegał Jakub Zalewski, choć bardziej do tej pozycji pasuje Patryk Bartczak. Każdy z obrońców wystąpił zarówno na boku, jak i środku defensywy. Przeciwnicy szkoleniowca wskażą też na pewno na jeszcze jeden aspekt - jego bierną postawę na ławce. Ponadto wielu sympatyków pułtuskiego zespołu oczekiwało po nowym trenerze, wszak z niezłym CV, że sprowadzi za sobą kilku zawodników, którzy zasilą i realnie wzmocnią zespół. Oczywiście ograniczeniem były tu finanse lecz który klub "okręgówki" nie jest pod tym względem ograniczony? Chyba tylko zespół z Łysych. Brak transferu do klubu choćby jednego gracza z namaszczenia trenera jest co najmniej zastanawiający.


Wywiad z Cezarym Moledą na łamach sierpniowego Tygodnika Ciechanowskiego, zamieszczony na stronie ciechanowskiego Zespołu Szkół nr 3, w którym trener Nadnarwianki pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego

(kliknij aby powiększyć)


Webo90, Majkel, madel